Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA)


Mládí Štěpána Trochty

Obsah

  1. Trochtovo dětství
  2. Vstup k salesiánům
  3. Neúnavný budovatel

Trochtovo dětství

O třetí neděli postní se 26. března 1905 narodil ve Francově Lhotě na Valašsku manželům Trochtovým chlapec. Dostal jméno Štěpán.
Malý Štěpán to už od dětství neměl lehké. Jeho tatínek zemřel, když bylo chlapci osm let. Matka Anna byla po manželově smrti zcela zdrcená, vždyť zůstala v chudé valašské vesnici sama se třemi dětmi. Po manželově smrti se už neprovdala. Trpěla, pracovala do noci a stala se svatou ženou, která až do své smrti v roce 1960 žila jen pro své děti.
Do školy začal Štěpán chodit ve Francově Lhotě. Učitelé si záhy všimli nadaného chlapce. Pozornosti „neunikl“ ani ze strany pana faráře, poněvadž byl zbožný a po smrti otce a po svém prvním svatém přijímání zvážněl. Měl krásný hlas a rád zpíval. Pan farář myslel dopředu: nechal Štěpána ministrovat a později – v roce 1917 – jej poslal studovat na arcibiskupské gymnázium v Kroměříži. Kvůli onemocnění maminky musel Štěpán v roce 1921 přerušit studium. Vrátil se domů do Francovy Lhoty a staral se jak o sourozence, tak o nemocnou matku.

Informace:

Publikováno: 30. 1. 2007
Poslední změna: 30. 1. 2007


 

Pořádají: Salesiáni Dona Boska , SADBA , Salesiánské aktivity pro mládež